حذف نیترات از آب آشامیدنی

حذف نیترات از آب آشامیدنی


روند روبه رشد جمعیت و آلودگی منابع آبی یکی از مهم ترین نگرانی های جهان امروز است که صنایع و هم چنین سلامت بشر را به شدت تحت تاثیر قرارداده است.

با توجه به میزان منابع آبی، ایران نیز از جمله کشورهایی است که در گروه کشورهای مواجه با کمبود آب قرار دارد، لذا تصفیه آب آشامیدنی با استفاده از فرآیندهایی با بیشترین بازدهی، به یکی از اساسی ترین نیازهای صنعت آب کشور مبدل گردیده است.

شرکت مهندسی پارسیان افزار با درک شرایط خطیر کنونی اقدام به ارائه تکنولوژی های برتر دنیا در زمینه تصفیه آب نموده است. یک از جدیدترین و نوید بخش ترین تکنولوژی ها در زمینه حذف نیترات از منابع آبی، استفاده از روش بیولوژیکی نوین است.

نیترات یکی از مهمترین و خطرناک ترین آلاینده ها به شمار می رود.

نیترات یک آنیون بوده که در آب محلول، بی رنگ و بی مزه است.

نیترات به دو صورت آلی و معدنی و در دو شکل طبیعی و غیرطبیعی وارد منابع آبی کشور می شود.

بزرگ ترین منابع غیر طبیعی نیترات شامل کودهای شیمیایی و حیوانی، فاضلاب های شهری و صنعتی می باشد.

بالا بودن غلظت نیترات در اندام های قابل مصرف سبزیجات و علوفه و در آب آشامیدنی، انواع مسمومیت ها را تا حد مرگ در دام ها، بیماری Methemoglobinemia  در اطفال و نیتروزآمین که ماده سرطان زایی است را در بزرگسالان به وجود می آورد.

بهر روی حذف یا کاهش غلظت نیترات از آب آشامیدنی یکی از مهم ترین اهداف تکنولوژی های مرسوم و مختلف در صنعت آب می باشد.

شرکت مهندسی پارسیان افزار آمادگی دارد تا با استفاده از بایو کاتالیست های اختصاصی MB-N2، قدم های بزرگی در زمینه حذف نیترات از آّب آشامیدنی بردارد.

با استفاده از این تکنولوژی منحصر به فرد علاوه بر صرفه جویی قابل ملاحظه در هزینه، در فرآیند تصفیه هیچ گونه پساب ثانویه تولید نخواهد شد و لذا این فرآیند کاملا با محیط زیست سازگار است.

الگوی مرسوم یا به عبارتی سنتی در تصفیه آب به روش بیولوژیکی دائما بر مبنای تولید، رشد و جمع آوری میکروارگانیزم ها پایدار بوده است. لذا به این روش ایراداتی وارد است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·         عدم اعتماد به رفتار میکروارگانیزم ها و عدم توانایی در کنترل زاد و ولد آن ها

·         تولید لجن

که این موارد عدم اعتماد نسبت به کارآمد بودن این روش را در پی داشته است، اماتکنولوژی ارائه شده توسط پارسیان افزار با شناسایی و جداسازی      میکرو ارگانیزم های موثر در تجزیه نیترات و هم چنین کنترل زاد و ولد آن ها توانسته است کلیه نکات منفی را از این تکنولوژی حذف نماید.

و اما فاکتورهای مهمی که تکنولوژی استفاده از بایوکاتالیست های MB-N2 را جانشین مناسبی برای دیگر روش ها کرده است عبارتند از:

·         خروجی آب با کیفیت عالی

·         عدم ایجاد فاضلاب ثانویه

·         کاهش استفاده از مواد شیمیایی

·         بازدهی صد در صدی

·         کاهش سایز رآکتورها و در نتیجه نیاز به فضای کوچک تر جهت اجرای پروژه

·         هزینه O&Mکم تر با سرمایه گذاری اولیه معقول (در مقایسه با سایر روش ها)

·         نصب و ره اندازی سریع

·         مقاوم و پایدار در برابر تغییرات محیطی و عملیاتی سیستم

با رآکتورهای تک مرحله ای پارسیان افزار با راندمان صددرصدی  و بدون دور ریز و بدون چالش در نظر گرفتن کیفیت آب ورودی می توان مبادرت به حذف و جداسازی کامل نیترات از آب ورودی و تبدیل آن به گاز نیتروژن نمود.